دولت یازدهم رکورد “رکود” را زد

امیررضا واعظی آشتیانی “معاون اسبق وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت‌های صنعتی ایران” در گفتگو با«قطب اقتصاد»، با اشاره به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم، گفت:  قصد دولت یازدهم، مهار تورم بود از این رو به سمت(مهار تورم) رفت؛ وقتی در جامعه ای و حتی کوچکتر از آن دریک خانواده هزینه ها محدود شود و فعل و انفعالی صورت نگیرد یا کم صورت گیرد قطعا تورم پایین می آید و رکُود ایجاد می شود. به همین جهت ما شاهد بودیم که متاسفانه دولت طرف رکود را گرفت تا تورم را مهار کندو نتوانست رکود ایجاد شده را حل کند براین اساس سرمایه های زیادی زائل شد و امروزه نمی دانیم چه کسی پاسخگوی این مسایل پیش آمده و بی تدبیری خواهد بود؟

وی با بیان اینکه بخشی از صدمات رکود به بخش های دولتی برمی گردد،اظهارداشت:  بخشی دیگر مربوط به بخش خصوصی است که شاهد بودیم صدمات سنگینی به این بخش در صنعت وارد شد به طوری که به جای تولید، مجبور به واردات شدیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: طبق اعلام مراجع رسمی در ۹ ماهه سال گذشته از مجاری قانونی و غیر قانونی حدود ۲۱ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور شد که این خود بزرگترین ضربه  را به تولید و صنعت کشور کرد.

آشتیانی با بیان این مطلب”دولت در اواخر سال گذشته برای کمک به صنعت گران جهت خروج از رکود به تزریق نقدی به واحدهای تولیدی رو آورد و با این اقدام اشتباهات خود را تکمیل کرد، خاطرنشان ساخت: دولت یازدهم از اقداماتی که در دولت های گذشته انجام شده بود عبرت نگرفت چون بعضی واحدهای تولیدی از وام های ۱۸ درصد بابت بدهی های معوق که ۳۰ درصد بود استفاده کردند و هیچ اقدام دیگری صورت نگرفت؛ اگر ما خوشبینانه بررسی کنیم به همین نتایج دست می یابیم.

وی اضافه کرد:  قطعا واحدهایی هم بودند که مُرتکب این اقدام نشدند و علاوه بر بدهی گذشته، وام های جدید خود را در جایی غیر از تولید مصرف کردند.

معاون اسبق وزیر صنعت تصریح کرد: در دولت گذشته و دولت فعلی تفکر غلطی وجود داشت و همچنان پابرجا است که برای احیاء تولید باید نقدینگی تزریق کرد، این درحالی است که در حال حاضر شاهد آن هستیم اثرات مخرب آن بسیار بیشتر از قبل نمایان شده است.

آشتیانی خاطرنشان کرد: دولت اعلام می کند، ما کارخانه ها را راه انداخته ایم در صورتی که واقعیت چیز دیگری است.

وی با تشریح علملکرد ضعیف دولت یازدهم در حوزه اقتصاد و صنعت نتیجه گیری کرد: با شرایط کنونی دنیا و با سرعت پیشرف دانش و علم در جهان ما داریم به عقب برمی گردیم بنابراین توان رقابت را از دست می دهیم.

کارشناس مسائل اقتصادی، یکی دیگر از انتقادهای وارده به عملکرد تیم اقتصادی دولت یازدهم را عدم تحقق رسالت های سازمان گسترش عنوان می کند و  می گوید: سازمان گسترش و نوسازی حدود ۴۰ سال پیش تاسیس شد اما به اعتقاد بنده رسالت این مجموعه در حال حاضر تغییر کرده و هیچ نوسازی و پیشرفتی در صنایع ایجاد نشده. البته این انتقاد مربوط به همه دولت ها است و فقط مربوط به دولت فعلی نیست.

وی  در ادامه در پاسخ به این پرسش” عملکرد دولت یازدهم در زمینه اقتصادی  را چگونه ارزیابی می کنید؟اظهارداشت:  برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید ساختار اقتصادی کشور اصلاح شود. ما شاهدیم، رهبر معظم انقلاب بارها در سخنانشان بر اهمیت “اقتصادی مقاومتی” تاکید کردند بنابراین اگر نیازمند اصلاح قانون هستیم  باید مجلس ورود کند و  حتی اگر  در مواقعی نیازمند سرمایه گذاری داخلی یا خارجی هستیم  باید اقدامی انجام دهیم تا شرایط ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد.

واعظ آشتیانی تصریح  کرد: متاسفانه در دولت هیچ اراده ای برای تحقق این موارد اعمال نشد و فقط در حوزه اقتصاد به شعار روی آورد، بنده به عنوان کارشناس مسایل اقتصادی از دولت سوال می کنم که «چه اتفاق یا حرکت ملموسی در این رابطه انجام داده است؟»

وی تاکید کرد: متاسفانه باید اذعان داشت،« هیچ عمل قابل توجهی در این زمینه صورت نگرفت. به اعتقاد بنده دولت برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی  باید در مرحله برنامه ریزی دقیق داشته باشد و با هدفگذاری و استفاده از افراد متخصص در مجموعه دولت سکان بخش اقتصادی را در دست گیرد.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه البته همه مشکلات اقتصادی مربوط به دولت فعلی نیست، اظهارداشت: البته رکود بوجود آمد در دولت یازدهم رکورد زد.

 

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “دولت یازدهم رکورد “رکود” را زد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.