انقلابیِ مردمدار، روزنامه نگار تراز

قطب اقتصاد؛عبدالمطهر محمدخانی / گفتم حاج رضا! زودتر پاشو و برگرد. باید یقه این جریان اشرافی و غربگرا را در رسانه بگیریم. خیلی جدی گفت: «دیگه نمی تونم! » فکر کردم پاسخش به خاطر بیماری است. ناامیدانه گفتم چرا؟! با خنده پاسخ داد: «سیدعباس صالحی وزیر ارشاد اینجا بود، پیشنهاد کار داد، دیگه نمی تونم دولت رو نقد کنم… . » بعد هم خندید. خنده ای که با سرفه های شدید بند آمد. اولین تصویری که از حاج رضا مقدسی در ذهن من نقش بسته است، تصویر یک مدیر رسانه ای شوخ طبع، خوش بیان و مردمدار است. خوش خلق و مهربان اما در عین حال در کار و فعالیت رسانه ای بسیار قاطع، جدی و البته سختگیر. به جرات می توان گفت در فضای کنونی رسانه ای کشور، مدیرانی همچون آقا رضا مقدسی در صورت وجود بسیار کم و انگشت شمار هستند. افرادی که به رغم سال ها فعالیت رسانه ای به خصوص در عرصه سیاسی هرگز وارد یک گروه یا گعده خاص سیاسی نشدند و همیشه سعی کردند استقلال خود را که لازمه یک فعال رسانه ای حرفه ای است حفظ کنند. البته قرار نگرفتن او در ذیل هیچ جریان خاص سیاسی، به معنای دوری و بی اعتنایی او به حوادث سیاسی نبود.

برعکس «حاج رضا » با جریان های مختلف اصولگرایی و انقلابی همراه بود و در انواع نحله های فکری و جریانی موجود در آن کار می کرد، اما هرگز جزئی از آنها نبود و در زمان لزوم به نقد آنها هم برمی خاست. درباره اصول انقاب و ارزش های انقلاب با هیچ کس تعارف نداشت. همین روحیه هم گاه برایش دردسرساز بود.

صداقت و صراحت در کار رسانه‌ای هم در ادامه همان روحیه سازش‌ناپذیری او بود؛ موضوعی که همواره برای خودش و رسانه تحت مدیریتش هزینه‌آفرینی می‌کرد، اما هرگز دست از این صداقت و صراحت برنمی‌داشت و این مسیر را با اصرار می‌پیمود. چه آنگاه که در نقد انحرافات و خطاهای دولت دهم تلاش کرد و چه آنجا که در برابر فتنه ۸۸ و سران و حامیان آن ایستاد و از هیچ کوششی برای روشنگری مردم در آن دوران غبارآلود دریغ نکرد.

عمده شناخت من از او به دوران همکاری در خبرگزاری مهر معطوف است که از روزهای ابتدایی مدیریت او بر خبرگزاری تا انتهای فعالیتش با او همکار بودم و افتخار شاگردی‌اش را داشتم. از خاطرم نمی‌رود که نقد انقلابی و اصولگرایانه انحرافات رئیس‌جمهور دهم و اطرافیانش را تا جایی پیش برد که کمک دولت به خبرگزاری -که ردیف بودجه مشخصی در قانون بودجه داشت- قطع شد و خبرگزاری در سخت‌ترین شرایط اقتصادی ادامه حیات می‌داد، اما این باعث نشد ذره‌ای از مواضع و انتقادات کوتاه بیاید و آن را متوقف کند.

مضاف بر این موضوع، ایستادگی در برابر جریان فتنه آن هم تمام‌قد و بدون تعارف از دیگر خصیصه‌های آقای مقدسی بود. در سال ۸۹ وقتی ریاست خبرگزاری مهر را برعهده گرفتند به اذعان بسیاری از اهالی رسانه، خبرگزاری مهر به اصول انقلابی مورد انتظار از این رسانه بازگشت و قاطعانه در برابر فتنه ایستاد. این ایستادگی به معنای تحقیر و دروغ‌پردازی و بی‌احترامی به جریان سیاسی مقابل نبود. این ایستادگی بر مبنای مفروضات منطقی و انقلابی و با ادبیات اقناعی، موقر و اخلاق‌مدارانه صورت می‌گرفت. نگاه و مشی و مرامی که به همه همکاران و خبرنگاران او به عنوان شاگردان این مدیر لایق نیز تزریق شد.

حاج رضا مقدسی تجربه بسیار طولانی و ارزشمندی در عرصه رسانه آن هم در تمامی سطوح، از خبرگزاری، نشریات و روزنامه‌ها داشت. دوران جوانی را با روزنامه قدس آغاز و سپس در همه سطوح روزنامه‌نگاری، خبرنگاری، دبیری، سردبیری، مدیرمسئولی و … فعالیت کرد. این فعالیت‌های گوناگون و تجربیات ارزشمند از آقای مقدسی یک صاحب‌نظر و فرد باتجربه در عرصه رسانه ساخت که سال‌های سال  شاگردان و نظریات او راهگشای فعالیت رسانه‌ای خواهد بود.

و از همه اینها بالاتر حاج رضای ما، اهل هیأت و اقامه عزای سیدالشهدا بود. مشتری پروپاقرص حسینیه صنف لباس فروش‌ها و روضه‌ حاج منصور ارضی. اهل توسل به اهل بیت و زیارت عتبات معصومین. خاطره شیرین سفر همکاران رسانه‌ای به کربلا در سال گذشته در معیت او همچنان در کام همه همسفران هست. آخر هم پاداش اصلی را از همین خانواده کرم گرفت و عنوان شرافتمندانه خادمی امام رئوف برایش به یادگار ماند.

منبع: فرهیختگان

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.