بررسی عملکرد حزب کارگزاران در دوران پسا هاشمی

سرویس  سیاسی«قطب اقتصاد»- آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) که به عنوان یار و رفیق دیرین مقام معظم رهبری و از مبارزین باسابقه در دوران نهضت امام(ره) شناخته می شد روز ۱۹ دی‌ماه به دلیل عارضه قلبی در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

او از نیروهای تاثیرگذار در انقلاب بود؛ رئیس مجلس، رئیس جمهور در دوره ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با حکم مقام معظم رهبری، رئیس و عضو مجلس خبرگان رهبری از سوابق آیت الله بود.

در دوره ای که آیت الله هاشمی در پاستور حضور داشت یاران نزدیک او حزب کارگزاران سازندگی را تشکیل دادند این حزب به عنوان بال راست و حزب اعتدال و توسعه که در اسفند سال ۷۸ تشکل شد به عنوان بال چپ آیت الله هاشمی بودند. اکنون که یک سال از درگذشت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام می گذرد برآن شدیم تا به بررسی عملکرد حزب کارگزاران در دوره پسا هاشمی بپردازیم.

آیا دوران پسا هاشمی برای اعتدال گرایان و تکنوکرات ها سخت می گذرد؟، در نبود پدر معنونی حزب کارگزاران چه آینده ای پیش روی آنها قرار دارد؟

عبدالله ناصری”عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان که از مدافعان ادامه فعالیت شورای عالی سیاستگذرای اصلاح طلبان به ریاست محمد رضا عارف است در گفتگو با «قطب اقتصاد»، به عملکرد حزب کارگزاران پرداخت و در خصوص حضور و یا عدم حضور این حزب در شورای عالی سیاستگذاری موضع گیری کرد. 

وی در پاسخ به این سوال “پس از یک سال از درگذشت آیت الله هاشمی عملکرد حزب کارگزاران و تکنوکرات ها در عرصه سیاسی را چگونه ارزیابی می کنید؟،”، گفت:واقعیت این است که رفتار حزبی در حزب کارگزاران خیلی تحت تاثیر نگاه های آقای هاشمی بود، به طور طبیعی اعضای حزب طبیعتا این نگاه را داشتند و تا آن موقع همین طور بود یعنی شما خیلی در حزب کارگزاران رفتار تکنیکی حزبی را به معنای مدرن نمی دیدید. تصمیمات، تصمیمات هاشمی بود ولی بالاخره این کاریزما پذیرفته شده بود و ایشان نیز شخصیت قابل قبولی بود، آدم هوشمند و هوشیاری بود خدا رحمتش کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: اما در دوره جدید، کارگزاران کار خوبی که کردند این بود” از آن حوزه دیوان سالاری دولتی بیرون آمده  و یک مقدار آدم های متنوع تر را در خودشان آوردند و جوان گرایی کردند” این اقدامات خوب و قابل توجه است و من هم دلم می خواهد حزب کارگزاران یک حزب فراگیر و تاثیرگذار باشدو هیچ وقت شاهد ناکامی، شکست یا انشقاق درون شان نباشیم اما لازمه اش این است که منش حزبی  وساختار تحزب را ملکه خودشان قرار دهند.

ناصری ابراز امیدواری کرد، حزب کارگزاران با نبود هاشمی بتواند کار حزبی اش را جدی پیش ببرد و واقع بینی ها و واقعیت ها را در درون جامعه مد نظر قرار دهد.

وی همچنین به تفاوت نگاه تکنوکرات ها با بدنه اصلاح طلبان اشاره می کند و می گوید: حزب کارگزاران تفاوتی با اصلاح طلبان دارد و آن اینکه معتقد به این است که باید اصلاحات را در درون قدرت پیش بینی کنیم اگر چه خیلی احزاب این را نگاه دارند اما در حزب کارگزاران پررنگ است به همین جهت این شبهه ایجاد می شود که کارگزاران به دنبال سهمیه در قوای مجریه یا مقننه هستند، بالاخره اینگاه در حزب کارگزاران وجود دارد امیدوارم بتوانند موفق شوند و حزب منحل نشود و بتوانند فعالیت های خود را پیش ببرند.

عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان در پاسخ به این سوال” اصلاح طلبان انتقادهایی نسبت به کارگزاران بیان می کنند از این رو آیا شورای عالی اصلاح طلبان بنای تجدید نظر در قبال کارگزاران و حضور او در این ساختار را ندارد؟”، تصریح کرد:بله، شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان کمیته ای برای بازنگری  در ساختار تشکیل داده و بدون تردید و کماکان دکتر عارف مسئولیت را خواهد داشت اما از دو بخش حقیقی و حقوقی مثل گذشته شکل می گیرد. شخصیت های حقیقی که ملی یا منطقه ای هستند و بسیار تاثیرگذارند تعدادشان بیشتر شود.

ناصری با بیان این مطلب”احزاب هم این را بپذیرند که متناسب با وزن اجتماعی شان در شورای عالی سیاست گذاری حضور داشته باشند، گفت: ما حزبی در بین احزاب اصلاح طلب داریم که در ۳۱ استان کشور نمایندگی دارد و  کنگره های آن منظم برگزار می شود و نشریه اش منتشر می شود و در مقابل حزبی داریم که سه، چهار سال است کنگره ای را تشکیل نداده است بنابراین دوستان اصلاح طلب ما هر کدام وابسته به هر حزبی باشند این واقعیت را باید بپذیرند که به میزان سرمایه اجتماعی حزبی که در سطح کشور دارند و مهمتر از آن به میزان تاثیرگذاری که در افکار مخاطب خود پیدا کرده اند  باید سهم رای در شورای عالی سیاستگذاری داشته باشند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.