ایمنی کارخانه‌های صنعتی ایران در حد صفر است/ نامه‌نگاری و هشدار به وزیر صنعت

به گزارش قطب اقتصاد، غلامرضا کیارسی در مورد آتش‌سوزی‌های اتفاق افتاده در کارخانه‌های کروز و ایران‌ خودرو تبریز، اظهار داشت: در حال حاضر ایمنی کارخانه‌های کشور صفر از ۲۰ است، مدیران کارخانه‌ها توجهی به ایمن‌سازی فضای کار ندارند و موضوع ایمنی را فقط در حد تأمین کفش ایمنی و لباس می‌دانند.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی این حوادث عدم آموزش و رعایت قوانین ایمنی در کارخانه‌ها است، تصریح کرد: دلیل ۹۵ درصد حوادث، عامل انسانی است و فقط ۵ درصد حوادث به دلیل سهل‌انگاری عمدی اتفاق می‌افتد.

 برخوردی با مدیران صنعتی بی‌توجه به موضوع ایمنی نمی‌شود

وی با تأکید بر لزوم توجه مدیران صنعتی به موضوع ایمنی، افزود: اخیراً شاهد بروز اتفاقاتی در کارخانه‌های داخلی بودیم، اما هیچ برخوردی با مدیران این کارخانه‌ها نمی‌شود. این در حالی است که در خارج از کشور پس از بروز حوادث، صاحب کارخانه توسط پلیس و با تقاضای شرکت بیمه جلب می‌شود تا دلیل اتفاق مشخص شود.

به گفته کیارسی، اکثر مدیران ایرانی وابسته به فرد یا سازمانی هستند و به همین دلیل برخوردی با آنها نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر، رؤسای جمهور دارای مشاورانی در زمینه ایمنی هستند، گفت: این مسئله در کشورهای توسعه یافته از اهمیت بالایی برخوردار است اما در ایران چنین چیزی روال نیست.

کیارسی با اشاره به اهمیت نقش کارخانه‌ها در دستیابی به اقتصاد مقاومتی، گفت: بیشتر کارخانه‌ها در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند و این در حالی است که شهرک‌های صنعتی از ایمنی مناسبی برخوردار نیستند،حتی برخی از شهرک‌ها فاقد ایستگاه آتش‌نشانی بوده و یا فاصله زیادی با آتش‌نشانی‌های مناطق دیگر دارند.

این کارشناس ایمنی ادامه داد: با توجه به نامناسب بودن وضعیت ایمنی در کارخانه‌ها و همچنین شهرک‌های صنعتی، هفته پیش نامه‌ای به نعمت‌زاده وزیر صنعت نوشتم و نسبت به این موضوع هشدار دادم.

وی در ادامه با اشاره به دولتی بودن شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ در ایران، گفت: با بروز حوادث، شرکت بیمه مبلغ هنگفتی را از جیب دولت به کارخانه حادثه‌دیده پرداخت می‌کند، این در حالی است که در دنیا شرکت‌های بیمه، خصوصی هستند.

روال عقد قرارداد بیمه‌ای با کارخانه‌ها در ایران برعکس دنیا است

کیارسی توضیح داد: در دنیا شرکت‌های بیمه برای بیمه کردن کارخانه‌ها ابتدا ارزیابی ریسک انجام می‌دهند و پس از آنکه مشکلات مربوط به ایمنی کارخانه‌ها برطرف شد، با آن واحد صنعتی قرارداد منعقد می‌کنند. این در حالی است که در ایران ابتدا شرکت بیمه با کارخانه‌ها قرارداد می‌بندد و بعد از آن می‌گوید که مثلاً ۶ عدد کپسول آتش‌نشانی در کارخانه‌ قرار دهید.

وی تأکید کرد: در کشورهای دیگر حتی استقرار شیلنگ آبرسانی در انبارها دارای قاعده خاصی است اما در ایران به دلیل بی‌فرهنگی و عدم آموزش مدیران در بحث ایمنی، با بحران مواجه هستیم.

کیارسی با بیان اینکه در استان تهران تعداد زیادی ناحیه صنعتی وجود دارد که هیچ کدام ایمنی نیستند، گفت: در شهرک‌های صنعتی مانند شهرک صنعتی پوشاک به جای ایمن‌سازی، به فکر زیباسازی شهرک هستند در حالی که ابتدا باید به موضوع ایمنی توجه شود.

منبع: فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.